15 września 2022

Słodka wizja przyszłości czy naiwność

Amsterdam, jako pierwsze miasto na świecie, przyjął radykalnie nową teorię ekonomiczną, aby pomóc ratować środowisko. Doughnut Economics – w wolnym tłumaczeniu ekonomia pączka, tudzież ekonomia obwarzanka – ma być odpowiedzią mieszkańców stolicy Niderlandów na pandemię i kryzys klimatyczny. W rewolucji ekonomiczno-społecznej istotną rolę ma odegrać także technologia.

Paradygmat ekonomiczny ukształtowany po II wojnie światowej i zintensyfikowany po upadku komunizmu w Europie w 1989 nie daje rady w dzisiejszym, skomplikowanym i konającym z powodu kryzysu klimatycznego, świecie.

Ekonomia pączka jako odpowiedź na kryzys i nie tylko

– Ludzkości nie stać na dobrobyt definiowany przez współczesną mainstreamową ekonomię. Żyjemy na kredyt, a to oznacza, że zaraz przyjdzie wierzyciel i będzie domagać się spłaty zadłużenia. Tym wierzycielem jest natura, która na razie wysyła pierwszego komornika – koronawirusa. Za chwilę jednak przyjdą kolejni – susza, pożary lasów, kolejne pandemie, a także powodzie. 

 

Budowany przez Amsterdam nowy świat w kształcie pączka zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części miasta. Prawie 15 stóp nad spokojnymi wodami jeziora IJssel leży najnowszy flagowy projekt budowlany miasta, Strandeiland (z j. niderlandzkiego: wyspa plażowa ) należąca do  IJburg, archipelagu sześciu nowych wysp zbudowanych przez miejskich wykonawców. Strandeiland została zbudowana z piasku przewożonego przez łodzie napędzane paliwem o niskiej emisyjności. 

Amsterdam wprowadził standardy zrównoważonego rozwoju i wykorzystywania materiałów w obiegu zamkniętym dla wykonawców wykonujących prace we wszystkich budynkach należących do miasta. Na przykład każdy, kto chce budować na Strandeiland, będzie musiał posiadać „paszport materiałowy” dla swoich budynków.

 

Źródło: Ekonomia pączka to przyszłość. Jej sprzymierzeńcem jest technologia (homodigital.pl)

 

 

 

 

 

Wspólnota Wielopokoleniowa 

(Community Of Multi-Generations)

ADRES  - ADDRESS

Kopernika Str. 14

40-014 Katowice POLAND

mob.: +48 720 120 720

fundacja(@)wielopokoleniowa.pl

KONTAKT

Wiadomość - Message
WYŚLIJ - SEND IT
WYŚLIJ - SEND IT
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w ramach Projektu DOUGHNUT ECONOMICS LAB (DEL) Erasmus+

 PL01-KA210-ADU-000030087

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.