04 lipca 2022

MasterPeace na Światowym Forum Miejskim- World Urban Forum 11

MasterPeace na Światowym Forum Miejskim #WUF11 

W czerwcu tego roku MasterPeace Poland miał zaszczyt reprezentować naszą organizację na Światowym Forum Miejskim 2022. 

[zdjęcie zespołu]

Forum odbyło się w Katowicach - wielkim mieście pełnym nowych drapaczy chmur i starych kamienic. Niezwykle – choć to w Polsce nowa norma – upalny i suchy czerwiec jasno pokazuje, jak bardzo potrzebujemy nowego sposobu myślenia o miastach. Nie żartuję: skok temperatury między klimatyzowaną halą wystawienniczą a rozgrzaną betonową pustynią na zewnątrz był przerażający. 

A w wystawie naprawdę warto było wziąć udział: 22.000 gości i 500 wolontariuszy, wspaniali ludzie, świetne pomysły i rewolucyjne postanowienia! 

[zdjęcie globus + odwiedzający]

Tuż przed WUF wpadliśmy na genialny pomysł, aby wziąć prosty globus i zaznaczyć każdy Klub MasterPeace. Wyszło lepiej niż myśleliśmy. Dwa pytania, które regularnie otrzymywaliśmy, brzmiały: „Więc co robicie?” i „Och, czy jesteśmy tutaj (na kuli ziemskiej)?” Mieliśmy wiele wizyt, mnóstwo pytań: jak możemy założyć Klub w naszym kraju? Niestety wiele osób nie wiedziało, że w ich kraju działa już Klub MP. Wygląda na to, że musimy popracować nad widocznością MasterPeace. 

[zdjęcie cities that work]

Idea ekonomii pączków była widoczna na niektórych stoiskach, m.in. u naszych sąsiadów - Cities that Work - IGC. Swoją wiedzę przynieśli prosto ze źródła i wspaniale było z nimi rozmawiać. Bardzo się cieszymy, bo nasze podejście do tematu spotkało się z dużym zainteresowaniem. 

Jednym z ciekawszych projektów jest niewątpliwie National Treetop Map autorstwa MGGP Aero. Ten projekt jest niezwykle ważny, aby pomóc nam poradzić sobie z globalnym ociepleniem! MGGP Aero łączy fotografię satelitarną i lotniczą nie tylko do tworzenia map istniejących drzew, ale także do sprawdzania ich stanu zdrowia i planowania przyszłych nasadzeń. Oferują swoje usługi miastom, ale dzięki mapie online każdy może sprawdzić, jak kondycja drzew wygląda lokalnie. 

[zdjęcie metropolia]

Bardzo ciekawym projektem przygotowanym przez Metropolię Górnośląsko-Zagłębiowską jest „Miasto piętnaście minut”. Chodziło o sprawdzenie – na interaktywnych mapach, czy mieszkasz w strefie miasta, która pozwala dotrzeć do najważniejszych miejsc (szkoła, przychodnia, teatr/kino/muzeum itp.) w kwadrans komunikacją miejską. Takie jest założenie planów rozwoju transportu publicznego na Śląsku. To ambitny plan, ale niezbędny dla przyszłości Metropolii Śląskiej i jej 4000000 mieszkańców. 

Kolejne spojrzenie na potrzeby mieszkańców miasta dało nam Heritage Strategies International z USA. Ich celem jest rewitalizacja ulic, ale nie tylko odnowienie budynków, czy doprowadzenie biznesu do dzielnicy, ale rewitalizacja całej społeczności. W swojej pracy kładą szczególny nacisk na znaczenie lokalnej historii, lokalnego charakteru i społeczności, która od pokoleń mieszka w wybranej dzielnicy/ulicy. Chodzi o rewitalizację i modernizację z zachowaniem lokalnej tradycji. Każdy wystawca miał inne pomysły na to, jak zmienić miasto na lepsze. 

[zdjęcie pawilonu koreańskiego]

Koreańska ekipa dała nam… SMART HOME. Dom, który jest nie tylko dostosowany do potrzeb swoich mieszkańców, ale  potrafi się również adaptować i odpowiadać na nowe wyzwania. Co ciekawe, dali nam również najbardziej pożądany gadżet WUF: tradycyjne drewniane wachlarze! 

[zdjęcie malezja-kolaż]

Zdecydowanie najbardziej rzucającą się w oczy wystawą był pawilon malezyjski. Oszałamiał zielenią! I zanim zapytacie: tak, większość z nich to prawdziwe żywe rośliny. Dodajcie do tego wystawców w tradycyjnych strojach i masz przepis na sukces! Oczywiście nie chodzi tylko o wygląd: malezyjski zespół dał nam niezliczoną ilość wykładów i spotkań, wyjaśniając jak radzą sobie z wyzwaniem zaspokojenia potrzeb mieszkańców, turystów i dzikiej przyrody w dzielnicy Selangor, w której mieszka 8 milionów ludzi. 

Habitat Village to wystawa prezentowana przez Cohabitat Network. W świecie, w którym posiadanie nawet najmniejszego „miejsca do życia” staje się bardziej odległym marzeniem niż planem na przyszłość, ich pomysł na mieszkania zarządzane przez społeczność jest przebłyskiem światła w ciemności. Przedstawiony przez nich zestaw warsztatów i wykładów był prawdziwym podręcznikiem „HOW-TO” do budowy i przebudowy miasta dla ich mieszkańców. 

[zdjęcie egipt-kolaż]

Wystawne stoisko Egiptu przyciągnęło gości do Kairu na WUF12 w 2024 roku. Być może warto byłoby, aby MasterPeace zaplanował swój udział w tym wydarzeniu. 

[zdjęcie zespołu]

Członkowie Zespołu MasterPeace aktywnie uczestniczyli w wielu panelach, dyskusjach i warsztatach w ramach World Urban Forum. Do najciekawszych należały m.in.: „SDGs w miastach”, „Gospodarka o obiegu zamkniętym”, „Nowe inteligentne, zrównoważone miasta”, „Przekształcanie miast”, „Nadawanie sensu SDGs w miastach”, „Zielona przyszłość miast”, „ Planowanie zdrowych miast przyszłości” i „Innowacje w nauce dla lepszej przyszłości”.

[zespół w pionie]

Zespół MasterPeace Polska dziękuje: 

Prezentacja programu „ACT! as a Doughnut” oraz „Doughnut Economics Lab” było możliwe dzięki środkom Funduszu Unii Europejskiej z Programu ERASMUS+ 

Koszty udziału MasterPeace w wystawie pokryła UN-HABITAT 

Stoisko, marketing i wyposażenie zapewniły nieodpłatnie Międzynarodowe Targi Poznańskie 

MasterPeace Poland wsparły Metropolia GZ i Zielone Śląskie - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego 

Nasze warsztaty były wspierane przez Miasto Katowice oraz Strefę Innowacji Miasta Katowice .

 

Wspólnota Wielopokoleniowa 

(Community Of Multi-Generations)

ADRES  - ADDRESS

Kopernika Str. 14

40-014 Katowice POLAND

mob.: +48 720 120 720

fundacja(@)wielopokoleniowa.pl

KONTAKT

Wiadomość - Message
WYŚLIJ - SEND IT
WYŚLIJ - SEND IT
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w ramach Projektu DOUGHNUT ECONOMICS LAB (DEL) Erasmus+

 PL01-KA210-ADU-000030087

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.